Zmiana terminów wypłat dla Kierowców

Z dniem 19 sierpnia 2023 roku weszła w życie ustawa z 28 lipca 2023 roku o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Zawiera ona regulacje wdrażające do polskiego prawa dyrektywę 2020/1057, będącą częścią pakietu mobilności. Jedną ze zmian, które wprowadza jest zmiana terminu wypłacania wynagrodzeń dla kierowców.

Co zmienia pakiet mobilności?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane minimalnie raz w miesiącu, z dołu, w stałym i z góry ustalonym terminie. Termin ten nie powinien być dalszy niż 10 dzień miesiąca następującego po miesiącu przepracowanym. Zgodnie z ustaleniami, które zawiera pakiet mobilności, wynagrodzenie za pracę kierowcy może być podzielone na dwie raty. Pierwsza z nich powinna być wypłacona zgodnie z przepisami kodeksu pracy, czyli do 10 dnia miesiąca po przepracowanym miesiącu, a druga rata maksymalnie 11 dni później, czyli do 21 dnia miesiąca.

Jakie zasady podziału wynagrodzenia dyktuje pakiet mobilności?

Zgodnie z ustawą wysokość rat zależy od poziomu wynagrodzenia:

  • Jeśli kierowca zarabia mniej niż średnią krajową ustaloną na okres pracy, w pierwszej racie otrzyma on kwotę równą minimalnej krajowej (na chwilę obecną 3600zł brutto). Druga rata stanowi pozostałą różnicę między minimalną krajową, a właściwym wynagrodzeniem za czas przepracowany.
  • Jeśli kierowca zarabia więcej niż średnią krajową, w pierwszej racie otrzyma kwotę równą średniej krajowej (na chwilę obecną jest to 7485,12zł brutto). Druga rata stanowi różnicę między średnią krajową, a właściwym wynagrodzeniem za czas przepracowany.

Kogo obowiązują zmiany terminu wypłaty wynagrodzeń?

Sam pakiet mobilności nie wpływa bezpośrednio na automatyczną zmianę terminu wynagrodzeń. Do wdrożenia zmian w danym przedsiębiorstwie, niezbędne jest zaktualizowanie regulaminu pracy. Zmiana taka wchodzi w życie po 14 dniach od powiadomienia pracowników.

1254 836 Blog Tirsped