Linie lotnicze planują osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050r.

Podczas odbywającego się w Bostonie 77. Walnego Zgromadzenia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) przyjęło uchwałę dotyczącą ograniczenia emisji CO2, tak aby transport lotniczy osiągnął neutralność klimatyczną do 2050 roku. Osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym współpracy inżynierów, specjalistów z branży oraz rządów państw całego Świata. Do sukcesu projektu konieczne będzie wprowadzenie zrównoważonego paliwa… Czytaj więcej »Linie lotnicze planują osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050r.

Polska wymiana handlowa z innymi krajami

Według najnowszych danych Polska to dwudziesta trzecia z największych gospodarek świata. W 2020 roku produkt krajowy brutto wyniósł 594,2 miliarda USD (15 656,18 na jednego mieszkańca), a ubiegłym roku wzrósł o kolejne 5,7%. Polska po pandemii COVID-19 wraca na tory wzrostowe – przyjrzymy się zatem strukturze wymiany towarowej z innymi krajami. Dwudziesta trzecia największa gospodarka… Czytaj więcej »Polska wymiana handlowa z innymi krajami

Zmiany w systemie SENT dotyczące transportu węgla, brykietu, koksu i półkoksu

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa ogłosiły rozpoczęcie prac legislacyjnych nad objęciem systemem SENT przewozu towarów z pozycji CN 2701 (węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla) oraz pozycji CN 2704 (koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, aglomerowany, węgiel retortowy) o masie przekraczającej 500 kg. SENT to elektroniczny rejestr zgłoszeń… Czytaj więcej »Zmiany w systemie SENT dotyczące transportu węgla, brykietu, koksu i półkoksu

8 procedur celnych – na czym polegają i kiedy mają zastosowanie?

Procedura celna – określona procedura urzędowa w sprawach celnych, definiująca jedno z możliwych przeznaczeń celnych. Procedury celne regulowane są przez Unijny Kodeks Celny (UKC) – akt normatywny obowiązujący w krajach Unii Europejskiej dotyczący prawa celnego, ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013r. Kodeks Celny stosuje się: w handlu… Czytaj więcej »8 procedur celnych – na czym polegają i kiedy mają zastosowanie?

Wymiana handlowa Polski z Włochami

Handel z Włochami – co najcześciej przywozimy i wywozimy?

Włochy to ósma najwieksza gospodarka świata i jednocześnie trzecia z największych w Unii Europejskiej. PKB nominalne Włoch wynosi 2,014 bln USD, odpowiadając tym samym za 12,4% PKB EU. To ważny partner handlowy Polski, odpowiadający za 4,8% polskiego eksportu oraz 5,4% importu. Co najczęściej przywozimy i wywozimy z i do Włoch? Polski handel i rozwój gospodarczy… Czytaj więcej »Handel z Włochami – co najcześciej przywozimy i wywozimy?

Nowe sankcje w związku z agresją Rosji na Ukrainę

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, oraz zaangażowaniem Białorusi w cały wojenny proceder, Rada Europejska zdecydowała się na wprowadzenie nowych sankcji na wybrane grupy towarów. W związku z powyższym zaczął obowiązywać zakaz eksportu i importu niektórych towarów oraz transferu technologii z Unii Europejskiej na teren Rosji i Białorusi. Mimo, iż granice dla transportu drogowego… Czytaj więcej »Nowe sankcje w związku z agresją Rosji na Ukrainę

Przewóz kabotażowy – czym jest i na czym polega?

Kabotaż (ang. cabotage) –  czyli przewóz kabotażowy – polega na transporcie towarów na terenie tego wybranego państwa pojazdem przewoźnika, który posiada siedzibę na terenie innego kraju. Głównym zadaniem kabotażu jest zoptymalizowanie kosztów przejazdu i zminimalizowanie tzw. pustych przebiegów. Dzięki kabotażowi możliwe jest, przy przewozie międzynarodowym podjęcie dodatkowego zlecenia przewozowego, w ramach którego przewoźnik na trasie… Czytaj więcej »Przewóz kabotażowy – czym jest i na czym polega?

OPWS – Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne

Czym jest OPWS? OPWS – Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne – dokument wydawany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki, standaryzujący, a także określający prawa i obowiązki stron umowy zawartej między spedytorem, a zleceniodawcą, na realizację usługi spedycyjnej, czyli organizacji transportu towaru. Przepisy OPWS mają charakter fakultatywny i obowiązują również w przypadku spedytora zastępczego – jeśli przynajmniej… Czytaj więcej »OPWS – Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne

Handel z Czechami – co najczęściej przywozimy i wywozimy?

Czechy to czterdziesta ósma największa gospodarka świata pod względem PKB nominalnego, która w ostatnim kwartale 2021 roku wykazała dynamikę wzrostu PKB na poziomie +3,6% (dane Eurostatu) a w 2020 roku wyeksportowała towary o wartości 191,7 mld USD. To prężnie rozwijająca się gospodarka, dla której jesteśmy trzecim partnerem pod względem wywozu (eksportu). Jak wygląda wymiana handlowa… Czytaj więcej »Handel z Czechami – co najczęściej przywozimy i wywozimy?

Ukraina – czy potencjalny konflikt zbrojny utrudni loty cargo?

Konflikt na Ukrainie nabiera tempa, a jego skutki mogą dotknąć branżę transportu lotniczego – dotyczy to zarówno lotów pasażerskich, jak i lotów cargo. Konflikt zbrojny może doprowadzić do sytuacji z jaką się spotkaliśmy w 2014 roku, kiedy po zestrzeleniu samolotu Malaysia Airlines (MH17) rakietą ziemia-powietrze, wprowadzono restrykcje w ruchu powietrznym dotyczącym wschodniej części Ukrainy. W… Czytaj więcej »Ukraina – czy potencjalny konflikt zbrojny utrudni loty cargo?