Plomby transportowe – wszystko co warto wiedzieć

Plomby transportowe służą do zabezpieczania ładunków przed nieuprawnionym dostępem, uszkodzeniem lub podmianą. Są często stosowane przez firmy transportowe, spedycyjne, logistyczne oraz inne podmioty zaangażowane w dostawę. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat plomb transportowych, ich rodzajów i zastosowań.

Rodzaje plomb transportowych

Plomby transportowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak plastik, metal czy folia. Mogą mieć różne kształty i mechanizmy zamykania, np. zatrzaski, linki, kłódki czy naklejki. Plomby transportowe mogą być również oznaczone numerami, kodami kreskowymi, hologramami lub innymi znakami identyfikacyjnymi. Niektóre plomby transportowe mogą być również wyposażone w systemy elektroniczne, takie jak GPS, które umożliwiają śledzenie i monitorowanie ładunku. W sytuacji zastosowania elektronicznych plomb nie tylko identyfikują one położenie, ale także dostarczają kluczowych informacji dotyczących ich stanu. Informują czy plomba jest nietknięta, została otwarta lub czy w trakcie manipulacji uległa uszkodzeniu.

Do najczęściej stosowanych plomb należą:

  • plomby linkowe,
  • plastikowe,
  • butelkowe,
  • elektroniczne.

Zastosowania plomb transportowych

Plomby transportowe są używane do zabezpieczania różnych rodzajów ładunków i pojemników, takich jak:

  • naczepy samochodów ciężarowych,
  • wagony kolejowe cargo i kontenery morskie,
  • worki, torby, skrzynie i palety,
  • kontenery lotnicze,
  • przesyłki kurierskie.

Plomby transportowe mają na celu zapobieganie nieautoryzowanemu otwieraniu, manipulowaniu lub kradzieży ładunku. Stanowią dowód integralności ładunku i umożliwiają jego identyfikację.

Etapy zakładania plomby transportowej

Proces zakładania plomby transportowej stanowi kluczowy etap w zapewnianiu bezpieczeństwa przewożonych towarów. Zaczynamy od załadowania towaru do pojazdu, starannie układając go wewnątrz, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom w trakcie transportu. Następnie, zabezpieczamy ładunek, używając odpowiednich metod, aby uniknąć przemieszczeń podczas podróży.

Kiedy towar jest już bezpiecznie umieszczony w pojeździe, przystępujemy do zakładania plomby transportowej. Jest to niezwykle istotny krok, który gwarantuje integralność ładunku podczas przewozu. Po założeniu plomby, jej numer jest precyzyjnie spisywany na formularzu CMR lub innym ważnym dokumencie przewozowym. Ten numer jest nie tylko identyfikatorem, ale także potwierdzeniem, że towar został właściwie zabezpieczony i jest gotów do podróży.

Aby zapewnić pełną kontrolę nad procesem, osoby odpowiedzialne za przewóz zachowują te dokumenty przy sobie przez całą trasę. Dzięki temu możliwe jest śledzenie ładunku oraz reagowanie natychmiast w przypadku jakichkolwiek sytuacji, które mogą wpływać na bezpieczeństwo towaru podczas transportu. Cała procedura, od załadunku po zachowanie dokumentów, odbywa się z najwyższą starannością, mając na uwadze nie tylko efektywność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo przewożonych produktów.

Kontrola towaru – zerwanie plomby

Warto zaznaczyć, że kierowca odpowiedzialny za przewóz towaru nie posiada uprawnień do usunięcia lub zniszczenia plomby transportowej. Uprawnienia takie posiada natomiast Służba Celna oraz Krajowa Administracja Skarbowa w przypadku podjęcia kontroli przewożonych dóbr w naczepie lub kontenerze. Procedura ta musi być dokładnie udokumentowana w specjalnym protokole lub odnotowana w formularzu CMR.

1280 853 Blog Tirsped