Numer GMR – czym jest i jak go uzyskać?

Po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powstało wiele nowych obowiązków dla przewoźników, firm logistycznych i handlowych. Importując lub eksportując towary muszą one spełnić nowe obowiązki. Jednym z nich jest posiadanie przez przewoźnika numeru GMR. Czym on jest i jak go wygenerować?

Czym jest numer GMR

GMR, czyli Goods Movement Reference jest to numer referencyjny przewozu towarów, który zaczął obowiązywać od 01.01.2022 roku między krajami członkowskimi UE, a Wielką Brytanią. Ma on formę numeru z kodem kreskowym i jest niezbędny, aby otrzymać zgodę na:

 • wywóz towarów z terytorium Wielkiej Brytanii,
 • przywóz towarów na terytorium Wielkiej Brytanii.

Wygenerowanie numeru GMR

Wymaga to rejestracji w systemie GVMS (Goods Vehicle Movement Service), którego głównym zadaniem jest kontrola przepływu towarów. Ponadto użytkownik musi mieć również konto na rządowym portalu Government Gateway, które można utworzyć równocześnie ze wcześniej wspomnianym GVMS. Do wygenerowania numeru GMR potrzebujemy jeszcze jednego elementu – uzyskania numeru EORI (System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). Gdy zostanie on uzyskany, cały proces się kończy, a kierowca może wjechać na terytorium UK.

Potrzebne dokumenty

Do uzyskania numeru GMR trzeba będzie dodać odpowiednią deklarację do systemu GVMS. Ma ona określić, czy towary są przewożone na podstawie umowy transportowej czy zlecenia, a także wprowadzić informację o:

 • trasie,
 • numerach przyczep lub numerach kontenerów,
 • numerach rejestracyjnych pojazdów,
 • danych przewoźnika.

Oprócz tego potrzebne będą:

 • numer deklaracji / procedury celnej, np.
  • Tranzyt – dokument potwierdzający numer deklaracji tranzytowej TAD, karnet TIR,
  • Czasowa odprawa celna – karnet ATA,
  • deklaracja importowa – pełna, uproszczona lub zbiorcza.

Kto może wygenerować numer GMR?

Jest to bardzo łatwy proces, który trwa maksymalnie kilkanaście minut, a przy posiadaniu wszystkich niezbędnych informacji nie powinien zająć więcej niż 5 minut. Może go wygenerować zarówno przewoźnik, jak i wszystkie osoby zatrudnione w firmie, które posiadają niezbędne informacje do prawidłowego wygenerowania GMR oraz dostęp do systemu. Dokonać tego może także agencja celna lub spedytor, organizujący transport. Warto również pamiętać, że każdy GMR musi być generowany indywidualnie dla każdego z realizowanych transportów z osobna.

Jak zweryfikować numer GMR?

Nawet jeżeli numer został wygenerowany pomyślnie, zawsze warto sprawdzić, czy został on poprawnie zarejestrowany i posiada odpowiedni status. Status towarów w bardzo prosty sposób można sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę portalu rządowego Wielkiej Brytanii.

Ile kosztuje wygenerowanie numeru GMR?

Jeżeli numer zostanie wygenerowany samodzielnie, to będzie on zupełnie darmowy, ponieważ dostęp do systemu również jest bezpłatny. W przypadku wygenerowania takiego numeru przez agencję celną lub spedytora, wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.

Interesuje Cię organizacja transportu na linii Polska – Wielka Brytania lub obsługa celna?
Napisz do nas na adres oferta@tirsped.com.pl lub zadzwoń pod numer: +48 500 014 598
1254 836 Blog Tirsped