Eurowinieta – gdzie obowiązuje i co warto o niej wiedzieć?

Współczesny transport drogowy stanowi kręgosłup gospodarki Europy. Jednakże związane z tym wyzwania ekologiczne i logistyczne wywołują potrzebę regulacji prawnych, które pozwolą zarządzać ruchem drogowym oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Jednym z narzędzi służących do tego celu jest właśnie eurowinieta. Gdzie i kiedy przewoźnik zobowiązany jest do wykupienia eurowiniety?

Czym jest eurowinieta?

Eurowinieta to forma opłaty za korzystanie z niektórych dróg w Unii Europejskiej, które są szczególnie obciążone ruchem. System ten działa od roku 1999 i obecnie kryje się pod nazwą VirtualVignette. Jest oparty na opłatach elektronicznych, co ma na celu zarządzanie ruchem drogowym oraz promowanie bardziej zrównoważonego transportu. Istnieje kilka kategorii pojazdów, które podlegają opłacie, a stawki są zróżnicowane w zależności od poziomu emisji spalin oraz ich masy. Opłata musi zostać dokonana przed rozpoczęciem podróży, a brak wymaganej eurowiniety może prowadzić do nałożenia kar.

Przed wyruszeniem w trasę warto dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami, gdyż procedury kontroli posiadania Eurowiniety mogą znacząco różnić się w zależności od kraju. Po zakupie eurowiniety, numer rejestracyjny pojazdu zostaje zarejestrowany w systemie VirtualVignette, co umożliwia automatyczną weryfikację opłaty podczas przekraczania punktów kontrolnych oraz przez patrolujące służby drogowe.

Wymóg nabycia eurowiniety dotyczy transportu cargo, a opłaty stosuje się do pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Jak dokonać zakupu eurowiniety?

Zakup eurowiniety jest niezwykle prosty i można go dokonać online oraz stacjonarnie. Robiąc to drogą internetową, wystarczy podać kilka podstawowych informacji, takich jak: numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, liczba osi pojazdu, czy klasa emisji spalin. Nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych kont ani rejestracji. Opłatę za eurowinietę można uregulować również za pomocą karty płatniczej lub paliwowej (w przypadku wykupu eurowiniety na stacji benzynowej).

Koszt eurowiniety zależy od klasy emisji spalin oraz liczby osi pojazdu.

Gdzie obowiązuje eurowinieta?

Nazwa eurowinieta może być myląca, ponieważ nie obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Obecnie eurowinieta jest obowiązkowa w kilku krajach, na autostradach oraz niektórych ważnych drogach. Do państw tych należą:

  • Królestwo Danii,
  • Szwecja,
  • Luksemburg,
  • Królestwo Niderlandów.

Cele eurowiniety

Wprowadzenie eurowiniety przynosi szereg korzyści dla kraju, na terenie którego obowiązuje. Na pierwszym miejscu wymienić można przede wszystkim redukcję zatłoczenia i korków oraz poprawa płynności ruchu. Mniejsze natężenie ruchu przekłada się także na niższą liczbę wypadków drogowych. Dodatkowo stawki opłat uzależnione od emisji spalin skłaniają kierowców do korzystania z pojazdów o mniejszym wpływie na środowisko. Środki pozyskane z eurowiniety mogą być reinwestowane w infrastrukturę drogową.

1254 836 Blog Tirsped