Przeładunek i transport dłużyc

Organizacja transportu ładunków dłużycowych

Transport ładunków dłużycowych zawsze stanowi wyjątkowe wyzwanie dla przewoźników i operatorów logistycznych. Ładunki dłużycowe to rodzaj towarów, które przekraczają standardowe normy dotyczące długości, w związku z tym wymagają wykorzystania specjalistycznego sprzętu do przeładunków, dostosowanych naczep oraz specjalnych zabezpieczeń i warunków magazynowania.

Dłużyce – przykłady

 • Elementy budowlane – to jedna z najczęstszych kategorii ładunków długich. Do niej zaliczają się rury, belki, dźwigary, słupy, pręty zbrojeniowe, prefabrykaty betonowe, elementy mostów i wiaduktów.
 • Drewno cięte, deski, tarcica.
 • Różnego rodzaju maszyny i sprzęty.

Organizacja transportu dłużyc

Transport ładunków dłużycowych wymaga dokładnej organizacji oraz specjalistycznego sprzętu. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, wybierając operatora logistycznego:

 1. Transport i załadunek – do przewozu ładunków dłużycowych często wykorzystuje się specjalistyczne niskopoziomowe naczepy lub naczepy typu firanka, które zapewniają stabilność i bezpieczeństwo w trakcie transportu, a jednocześnie umożliwiają boczny przeładunek. Ważne jest także wyposażenie obejmujące wózki boczne lub manipulacyjne.
 2. Magazynowanie – do magazynowania towarów dłużycowych ważne jest odpowiednie dostosowanie magazynu, co może obejmować wyposażenie w regały wysięgnikowe z ruchomymi ramionami nośnymi, lub ruchome platformy magazynowe z windami.
 3. Zabezpieczenia i regulacje – przewoźnicy muszą przestrzegać surowych regulacji i norm dotyczących transportu ładunków długich. Obejmuje to zabezpieczanie ładunku przed przemieszczaniem. W przypadku transportu ciętego drewna wymagane jest również zastosowanie metalowych szkieletów-kłonic.

Co oferujemy?

 • Indywidualne podejście do zlecenia, ofertę dostosowaną zarówno do palet, jak i wagi ładunku,
 • Obsługę palet niestandardowych oraz ładunków niespaletyzowanych,
 • Organizację transportu ponadgabarytów, przesyłek niestandardowych na naczepach niskopodwoziowych,
 • Serwisy drobnicowe krajowe oraz międzynarodowe,
 • Transport w temperaturze kontrolowanej,
 • Własny, wewnętrzny system obsługi zleceń – dostawy, odbioru.
Interesuje Cię organizacja transportu dłużyc?
Napisz do nas na adres oferta@tirsped.com.pl lub zadzwoń pod numer: 22 519 70 05
1255 836 Blog Tirsped