Brak porozumienia ws. otwarcia zewnętrznych granic Unii Europejskiej

W związku ze słabnięciem pandemii koronawirusa, otwieraniu na nowo gospodarki i przywracaniu funkcjonowania strefy Schengen odbyło się spotkanie unijnych ambasadorów ws. państw dla których UE powinna otworzyć zewnętrzne granice. Komisja Europejska zajęła stanowisko by rozpocząć otwieranie granic w sposób skoordynowany, od początku lipca. Ostateczną decyzję w sprawie swoich granic podejmują jednak państwa w sposób samodzielny.

Komisja Europejska wydała rekomendacje w tej sprawie, jednak szerokie porozumienie i otwieranie granic w skoordynowany nie zyskało poparcia ze względu na wątpliwości co do kryteriów wybierania kolejności państw trzecich, na które miała się otwierać UE.

Jak podaje portal Gospodarka Morska, ograniczenie podróży obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen, Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię). Łącznie chodzi o 30 państw. Wśród krajów, wobec których maja wciąż obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się na teren UE, mają znajdować się m.in. Stany Zjednoczone, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest gorsza niż na terenie UE.

 

Źródło: Gospodarkamorska.pl

1280 851 Blog Tirsped