Unijne Certyfikaty COVID-19 (Paszporty COVID’owe) już dostępne!

O unijnym paszporcie COVID’owym mówi się od dawna – w końcu ma być przepustką na wiele imprez, wydarzeń kulturalnych czy ułatwieniem w podróżowaniu między krajami. Dokument pozwoli uniknąć restrykcji przy przekraczaniu granicy państwa – nie będziemy musieli więc przechodzić kwarantanny ani poddawać się testowi w kierunku wirusa.

Certyfikat można wyświetlić lub pobrać na telefon przez mobilną aplikację mObywatel (dostępna na Apple iOS, jak i Google Android), lub pobrać i wydrukować przez Internetowe Konto Pacjenta.

Dokument składa się z unikalnego kodu QR, identyfikatora certyfikatu, imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz w przypadku aplikacji mObywatel – zdjęcia z dowodu osobistego.

Terminy ważności dokumentów

Certyfikat COVID-19

Paszport ważny jest przez 12 miesięcy, licząc od:

  • 14-go dnia po podaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca,
  • lub 14 dniu po jednej dawce J&J.

Certyfikat negatywnego wyniku

W Internetowym Koncie Pacjenta dostępny jest również certyfikat negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS CoV-2, ważny przez 48h od momentu wykonania testu.

Certyfikat ozdrowienia

Certyfikat ozdrowienia, można uzyskać po przebytym zakażaniu i odbytej izolacji. Dokument dostępny będzie w IKP od 11-go dnia od uzyskania pozytywnego wyniku. Certyfikat ozdrowienia ważny jest 180 dni, licząc od momentu potwierdzenia zakażenia.

Kontrole dokumentów

Kontrola będzie możliwa przez aplikacje weryfikujące:

  • Unijny Certyfikat Covid (UE),
  • Zaszczepieni (Polska).

Paszport COVID’owy powinien być respektowany we wszystkich krajach członkowskich oraz na Islandii, w Norwegii i Lichtensteinie.

Pamiętajmy, że certyfikat jest jest darmowy i dobrowolny, a jednocześnie nie stanowi prawa do odbycia podróży. Dokument pozwala jedynie uniknąć niektórych restrykcji np. związanych z izolacją lub wstępem, czy limitem osób na imprezach i wydarzeniach.

Każda osoba, podróżująca poza granice kraju wciąż zobowiązana jest do zapoznania się z przepisami i środkami ostrożności obowiązującymi w danym państwie. Szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie www Unii Europejskiej, w zakładce Re-open: reopen.europa.eu/pl

1280 848 Blog Tirsped