Zasady obliczania frachtu LCL

Jednostka CBM (potocznie kubik) jest podstawą do obliczenia wartości frachtu morskiego LCL. CBM jest także ważnym parametrem przy wyliczaniu frachtu lotniczego, jak i kosztu przewozu drogowego drobnicy.

Co to jest CBM?

‍Cubic Meter, powszechnie stosowany w spedycji w formie skrótu CBM, to nic innego jak metr sześcienny. Wartość CBM mówi o objętości przesyłki, czyli ile miejsca zajmie transportowany ładunek w kontenerze.

Jak obliczyć kubaturę wyrażoną w CBM?

Aby wyliczyć objętość, należy znać wszystkie 3 wymiary transportowanej przesyłki w metrach.

Mnożąc jej długość x szerokość x wysokość otrzymujemy wartość wyrażoną w CBM.

Przykładowo: dla przesyłki o wymiarach 2m x 2m x 1m, CBM wynosi 4.

W przypadku ładunku złożonego z kilku takich samych opakowań, wystarczy pomnożyć kubaturę jednej przesyłki przez ilość sztuk. Otrzymany iloczyn to całkowita objętość przewożonego ładunku. Jeśli jednak opakowania nie są identyczne, CBM należy wyliczyć osobno dla każdego z nich, a następnie zsumować.

Objętość a waga

W przypadku drobnicy kontenerowej, czyli transportu partii, która jest częścią całego kontenera znaczenie ma również waga brutto ładunku.

Jeśli waga wyrażona w tonach przekracza kubaturę wyrażoną w CBM, do kalkulacji frachtu LCL przyjmujemy TONY. Za cenę przewozu przyjmuje się zawsze wyższą wartość, wynikającą z wagi lub objętości przesyłki. Często są stosowane dodatki frachtowe dla przesyłek ciężkich – Heavy Weight Surcharge (HWS).

Przykładowo:

dla przesyłki o objętości 4 CBM i wadze 2 ton, przy stawce frachtowej 50 USD za CBM/tonę zastosujemy przelicznik bazujący na objętości, ponieważ jest ona wyższa niż masa

4 CBM x 50 USD = 200 USD, podczas gdy 2 tony x 50 USD = 100 USD

dla przesyłki o objętości 2 CBM i wadze 4 TON, przy stawce frachtowej 50 USD za CBM/tonę zastosujemy przelicznik bazujący na wadze

4 TONY x 50 USD = 200 USD + dodatki wagowe, podczas gdy 2 CBM x 50 USD = 100 USD.

1920 1280 Blog Tirsped