Cross-docking – na czym polega i jakie ma znaczenie?

Cross-docking zwany też przeładunkiem kompletacyjnym, jest usługą świadczącą przez centra logistyczne, w celu zoptymalizowania łańcucha logistycznego. To metoda dystrybucji, która pomija etap magazynowania i polega na przyjęciu towaru w centrum logistycznym, przesortowaniu go i przeładowaniu, a następnie bezpośrednim nadaniu go do dalszej wysyłki. Dzięki temu redukowany jest koszt magazynowania i oczekiwania na popyt. Metoda ta pozwala na szybką i łatwą koordynację łańcucha dostaw, na jego różnych etapach – np. 

  • Na etapie dystrybucji surowców do produkcji,
  • Na etapie dystrybucji gotowych produktów do klientów końcowych.

Jakie są wady cross-dockingu?

Przeładunek kompletacyjny wymaga jednak niezwykłej precyzji i koordynacji uczestników w łańcuchu logistycznym, w tym wszelkich przewoźników i dostawców. W przypadku powstania opóźnienia ze strony jednego z uczestników, zaburzony zostaje cały łańcuch, co stanowi najczęściej przywoływaną wadę tego rozwiązania.

Jakie są zalety cross-dockingu?

Do największych zalet cross-dockingu należy pominięcie etapu magazynowania towarów, dzięki czemu zmniejszamy koszt logistyki. Metoda ta pozwala także zapewnić płynny i zsynchronizowany przepływ towarów, ograniczyć liczbę błędów i skrócić czas dostawy.

Z jakich etapów składa się cross-docking?

  1. Dostawa towaru do centrum logistycznego,
  2. Sortowanie towaru i kontrola jakości,
  3. Przekazanie posortowanego towaru do przewoźnika,
  4. Dalsze nadanie towaru,
  5. Dostawa do odbiorcy.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

1195 877 Blog Tirsped