Logistyka magazynowa – rozmowa ze Sławomirem Kosior

W obecnym dynamicznym świecie, logistyka kontraktowa odgrywa kluczową rolę w sukcesie przedsiębiorstw. W miarę postępujących zmian rynkowych, przedsiębiorstwa muszą dostosowywać swoje strategie logistyczne, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów oraz efektywnie zarządzać swoimi zasobami. Dzisiaj porozmawiamy z Dyrektorem Logistyki – Sławomirem Kosior, który opowie o funkcjonowaniu centrum logistycznego, magazynu krajowego, obsługi przesyłek e-commerce oraz dystrybucji w firmie Tirsped.

Sławku, jakie były najważniejsze inwestycje firmy w ostatnich latach?

Sławek: Najważniejszą inwestycją w tym roku było dokończenie budowy nowoczesnego magazynu miejskiego, wysokiego składowania o powierzchni 5,500 m2 i pojemności ponad 7000 miejsc paletowych. Nasz nowy magazyn już od kilku miesięcy jest do dyspozycji Klientów firmy.

W jaki sposób nowa inwestycja wpłynęła na zdolności operacyjne spółki?

Sławek: Inwestycja wpłynęła bardzo pozytywnie na zdolności operacyjne naszej firmy. Zwiększyła się w dużym stopniu powierzchnia magazynowa i nasze możliwości w przyjęciu, wydaniu towarów, poprzez uruchomienie wielu dodatkowych ramp przeładunkowych. Jesteśmy partnerem, który inwestuje w rozwój i rozwija się razem z Klientami Tirspedu. Dysponujemy teraz magazynami klasy A o łącznej powierzchni 20 tys. m2, systemem wysokiego składowania, magazynem z bezpyłowymi posadzkami, dozorem weterynaryjnym i sanapidu.

Dlaczego magazyn powstał w obrębie miasta?

Sławek: Głównie ze względu na potrzeby i rozwój e-handlu, który sprawia, że operatorzy e-commerce, kurierzy i właściciele firm handlowych, potrzebują nowoczesnych magazynów położonych blisko centrów miast, aby maksymalnie skrócić czas dostawy towaru do docelowego klienta, a także efektywnie zarządzać zwrotami towarów. Nasz magazyn wpisuje się w te potrzeby idealnie. Dzięki bliskości trasy S8, S7 i ulicy Modlińskiej, zapewniona jest łatwa komunikacja w ramach aglomeracji warszawskiej oraz pobliskich miast.

A co Tirsped oferuje dla firm e-commerce?

Sławek: Dla e-commerce w Tirsped oferujemy efektywną logistykę magazynową, która ma ogromne znaczenie dla sukcesu handlu internetowego. Obecnie odbiorca będący klientem e-commerce oczekuje szybkiej dostawy i transparentnego procesu realizacji zamówienia.

W naszych magazynach mamy zaprojektowany układ dostosowany do specyfiki składowanych ładunków. Mamy wyznaczone strefy pod konkretne czynności: załadunek i rozładunek towarów, magazynowanie zapasów, przygotowanie zamówień, co pozwala nam bardzo dobrze zająć się klientem e-commerce, poprzez: szybką realizację zamówienia, staranne pakowanie, brak pomyłek w kompletacji, obsługę zwrotów, informowanie o aktualnym statusie zamówienia.

Z jakiego systemu WMS korzysta Tirsped? Jakie są jego zalety?

Sławek: Obecnie korzystamy z własnego, autorskiego systemu Informatycznego. Pozwala on w łatwy i kompleksowy sposób zarządzać procesami magazynowymi – od przyjęcia towaru, przez przepływ, przygotowanie do wysyłki oraz wydania produktów

W jaki sposób WMS pomaga w optymalizacji procesów magazynowych oraz śledzeniu i zarządzaniu zapasami?

Sławek: Najważniejszymi korzyściami wdrożenia systemu WMS do zarządzania gospodarką magazynową jest oszczędność czasu przy realizacji czynności magazynowych, zmniejszenie kosztów realizacji poszczególnych operacji oraz ogólnych kosztów działalności magazynu, a także zwiększona konkurencyjność, która wiąże się z wymienionymi wcześniej korzyściami. Można dodać do tego, że system WMS przynosi jeszcze kilka innych korzyści, takich jak: możliwość pełnej integracji z system klienta, działanie online, optymalizacja wykorzystania przestrzeni w magazynie, pełna kontrola towarów i surowców, zwiększenie wydajności pracowników, zmniejszenie liczby reklamacji, zmniejszenie różnic inwentaryzacyjnych, pełna kontrola i zarządzanie pracownikami magazynu, alerty i raporty online.

Jakie są najważniejsze cele firmy w kontekście logistyki magazynowej na najbliższe lata?

Sławek: Głównym celem logistyki magazynowej firmy Tirsped jest zaspokajanie oczekiwań klientów poprzez podnoszenie jakości oferowanych usług. Nieustannie pracujemy też nad optymalizacją procesów i kosztów operacyjnych nie tracąc z oczu jakości.

Czy Tirsped pracuje nad jakimiś innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie logistyki magazynowej?

Sławek: Tak, cały czas pracujemy nad zwiększeniem wydajności pracy na hali magazynowej. W tym niezwykle pomocne są ulepszenia wprowadzane do systemu zarządzania magazynem, oprogramowania które pozwalają optymalizować wiele procesów magazynowych, m.in.: automatyzować powtarzalne czynności (koncepcja automatycznego magazynu), minimalizować pomyłki w trakcie procesów logistycznych, optymalizować miejsca składowania i układ regałów magazynowych, trasy operatorów, poprawić proces kompletacji zamówień, szybciej przeprowadzać inwentaryzację.

Jakie główne trendy obserwujesz w dziedzinie logistyki magazynowej na rynku?

Sławek: Jednym z najważniejszych trendów na rynku logistycznym jest rozwój e-commerce. Jak wykazują analizy poziom wydatków w Internecie jak i udział w całkowitej sprzedaży detalicznej rośnie w szybkim tempie.

Kolejny ważny trend, który w ostatnim okresie wskazuje się na rynku logistyki magazynowej, jednocześnie zwracając uwagę na jego pogłębiające się tendencje przyszłościowe, dotyczy zmian zachodzących w ramach rynku pracy: wzrost kosztów pracy, dostępność pracowników – braki kadrowe np. niedobór pracowników magazynowych.

Bardzo szerokim trendem na rynku logistyki magazynowej, który wskazuje się jako szczególnie istotny dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych jest także wzrost znaczenia idei zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu podkreślić należy: wzrost znaczenia aspektów ekologicznych w tym zmniejszenie emisji CO2, znaczenie budowy strategii CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu), zrównoważone zarządzanie zasobami (związane z dostępnością zasobów).

Szczególnym obszarem wpływającym na rozwój innowacyjności branży logistyki magazynowej są trendy generowane przez stronę popytową rynku. Są one głównie związane ze zmianą zachowań klientów i ich rosnącymi wymaganiami w zakresie obsługi.

Dotyczą one tendencji związanych z: dążeniem do kompleksowości obsługi, dążeniem do indywidualizacji i profilowania oferty dla klienta, rosnącym znaczeniem czasu w tworzeniu oferty usługowej, koniecznością zwiększenia elastyczności i szybkości reakcji na potrzeby Klienta, potrzebą przepływu informacji w czasie rzeczywistym, koncentracją na kluczowych kompetencjach, ze specjalizacją pracy i rozwojem outsourcingu logistycznego, budową silnych relacji z klientem, tworzeniem usług podstawowych wzbogaconych o wartość dodaną,  koniecznością stałego przewidywania przyszłych potrzeb globalnych klientów.

Na koniec naszej rozmowy, chciałbym powiedzieć, że logistyka magazynowa stanowi fundament efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Jej rola w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym jest nie do przecenienia. W miarę rozwoju technologii i nieustannie zmieniających się oczekiwań klientów, logistyka magazynowa staje się kluczowym elementem, który umożliwia firmom utrzymanie konkurencyjności oraz dostarczenie produktów w sposób szybki, niezawodny i zgodny z oczekiwaniami rynku.

1500 1120 Blog Tirsped