Skrzyniopalety - zastosowanie i rodzaje

Czym są skrzyniopalety i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Mianem skrzyniopalety określamy nośnik ładunku, który oprócz platformy nośnej posiada podwyższone brzegi, zabezpieczające towar przed uszkodzeniem, rozsypaniem, rozlaniem lub deformacją. Skrzyniopalety umożliwiają łatwe i efektywne przenoszenie towaru, oraz jego składowanie zarówno wewnątrz obiektów produkcyjnych jak i w centrach logistycznych. Wyróżniamy wiele typów skrzyniopalet, które różnią się między sobą materiałem z jakiego zostały zbudowane, konstrukcją oraz przeznaczeniem.

Skrzyniopalety plastikowe

Skrzyniopalety plastikowe zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje korzyści w zakresie higieny, trwałości oraz precyzyjnie wykonanych krawędzi, które umożliwiają stabilne ustawianie jednej skrzyniopalety na drugiej. Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a także są łatwe do czyszczenia i utrzymania higieny. Dzięki takiej uniwersalności znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w przemyśle:

  • spożywczym – do transportu i przechowywania warzyw, owoców i innych luźnych produktów spożywczych,
  • farmaceutycznym – do transportu surowców farmaceutycznych i produktów,
  • chemicznym – do przechowywania i transportu substancji, które mogłyby wchodzić w reakcje np. z pojemnikami metalowymi,
  • motoryzacyjnym – do akcesoriów, narzędzi oraz części.

Pojemniki euro

Pojemniki euro są najpopularniejszym rodzajem skrzyniopalet plastikowych. Posiadają standardowe wymiary 600 x 400 mm (4 na jednej europalecie) lub mniejsze wymiary, wciąż będące kompatybilne z wymiarami europalety. W przemyśle spożywczym stosowane są również szykrzyniopalety o wymiarach tożsamych z europaletą (1 pojemnik o wymiarze 1200×800 mm) – jak na zdjęciu w artykule.

Skrzyniopalety metalowe

Skrzyniopalety metalowe są znane ze swojej wytrzymałości i zdolności do przenoszenia ciężkich ładunków. Są wykonane z metalu, zwykle ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Te skrzyniopalety są szeroko stosowane w przemyśle ciężkim, takim jak metalurgia, przemysł stalowy, produkcja części i podzespołów do maszyn oraz urządzeń. Skrzyniopalety metalowe stosuje się również do transportu cieczy – metalowa skrzyniopaleta jest zabezpieczeniem plastikowego pojemnika wewnątrz niej.

Skrzyniopalety drewniane

Skrzyniopalety drewniane są jednym z najstarszych i najczęściej spotykanych rodzajów skrzyniopalet. Są wykonane z litego drewna litego lub sklejki. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz niskimi kosztami produkcji. Skrzyniopalety drewniane są szeroko stosowane we wszystkich branżach np. w branży FMCG, retailu i rolnictwie, ale również jako zabezpieczenie do maszyn i podzespołów automotive.

1253 837 Blog Tirsped