W każdej firmie zajmującej się produkcją oraz dystrybucją, jednym z kluczowych aspektów jest wskaźnik wydajności i optymalizacja procesów logistycznych. Narzędziem, które pomaga identyfikować obszary do udoskonalenia w procesie produkcji oraz łańcuchu logistycznym jest mapa przepływu wartości (ang. value stream mapping – VSM).
Na czym polega technika mapowania przepływu wartości?
Value stream mapping pomaga organizacjom w zrozumieniu przepływu materiałów, informacji i pracy. Jest to narzędzie powstałe na fali popularności metody Lean oraz Six Sigma, która ma na celu doskonalenie procesów oraz minimalizowanie ilości odpadów oraz wszelkiego rodzaju strat. Celem value stream mapping jest umożliwienie kompletnego zrozumienia procesów, identyfikacja wąskich gardeł, marnotrawstwa oraz poprawa przepływu materiałów w celu osiągnięcia większej efektywności i wydajności.
Value stream mapping umożliwia:
- eliminację procesów powodujących utratę potencjalnych korzyści,
- likwidację stanowisk i procesów nie wnoszących wartości,
- usprawnienie procesów produkcyjnych i logistycznych, które powodują straty,
- ulepszenie procesów, które nie osiągają satysfakcjonującej wydajności.
Jak przebiega proces value stream mapping?
Tworzenie mapy przepływu wartości polega na obserwowaniu i dokumentowaniu procesów, od momentu, gdy surowce trafiają do organizacji, aż do momentu, gdy gotowy produkt zostaje dostarczony klientowi. Organizacja identyfikuje i dokumentuje każdy etap procesu, przepływ materiałów, a także zaangażowanych w to pracowników. Następnie przeprowadza się analizę informacji, aby zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić ulepszenia. Brane są tu pod uwagę wszelkie dane jak np.
- czas trwania danego procesu,
- koszty zatrudnienia zaangażowanych pracowników,
- powstające odpady lub nadmiarowe zapasy,
- przepływ informacji między różnymi działami, biorącymi udział w dalszych procesach.
Warto zauważyć, że value stream mapping powinien być prowadzony stale, ponieważ uprzednio wprowadzone zmiany czy rozwój i skalowanie produkcji i dystrybucji, mogą wpływać na zmiany w łańcuchu produkcyjnym i logistycznym.