Chiński nowy rok – kiedy i jak jest obchodzony? Co to oznacza dla przedsiębiorców?

W Chinach nadejście nowego roku jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Można nawet powiedzieć, że stanowi on najważniejsze święto, które wymaga celebrowania. Chińczycy bardzo dbają o pielęgnowanie tradycji, a chiński nowy rok wiąże się z licznymi zwyczajami. Popularne jest wypuszczanie przyozdobionych lampionów podczas pełni księżyca i odpalanie fajerwerków. Chiński Nowy Rok ma też ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, szczególnie osób zajmujących się importem.

Co warto wiedzieć o Chińskim Nowym Roku?

Mogłoby się wydawać, że nowy rok przypada na całym świecie w ten sam dzień, czyli 1 stycznia. Są jednak wyjątki – wystarczy spojrzeć na Chiny, w przypadku których nowy rok jest świętem ruchomym. Może przypadać w styczniu lub lutym.

Obchodzenie Chińskiego Nowego Roku wynika z tego, że Chińczycy opierają się na kalendarzu księżycowo-słonecznym. Większość krajów posługuje się kalendarzem gregoriańskim. Rok 2021 był Rokiem Bawoła, natomiast w 2022 roku można mówić o Roku Tygrysa. Jako że Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w Chinach, to celebruje się go przez aż piętnaście dni. Na koniec przypada Święto Latarni, podczas którego wypuszcza się ozdobne lampiony. Jest to również czas na pokazy sztucznych ogni. Na niebie pojawiają się wielokolorowe rozbłyski.

Chińczycy zaczynają przygotowania do nowego roku z parotygodniowym wyprzedzeniem. Gruntowne porządki mają na celu przede wszystkim wygonienie z domu złych duchów. Chiński Nowy Rok można porównać do świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w Polsce. Jest to czas na kultywowanie wieloletnich tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najważniejsze staje się spędzenie świąt w rodzinnym gronie, przy stole pełnym przysmaków. Chiński Nowy Rok to czas na tance, gry w karty, mandżongę i wręczanie prezentów. Warto też wiedzieć, że dominującym kolorem jest czerwień, która odpędza demony i symbolizuje pomyślność. Już na kilka dni przed świętem następuje migracja ludności, każdy chce dostać się jak najszybciej do swoich bliskich, aby wspólnie spędzić wolny czas. Wiąże się to niestety z dużymi korkami, zatłoczonymi ulicami, czy trudnościami w zakupie biletów na środki transportu.

Chiński Nowy Rok problematyczny dla przedsiębiorców?

Jako że Chiński Nowy Rok jest ważnym świętem, jego 3 pierwsze dni są ustawowo wolne od pracy. Często zdarza się jednak, że fabryki i inne przedsiębiorstwa stają na dłużej, co ma wpływ na produkcję, logistykę i transport towarów. Wszystko to wynika z migracji ludności – każdy chce jak najwięcej czasu spędzić w rodzinnym gronie, wykorzystując zwykle cały urlop właśnie w okresie noworocznym. Zdarza się i tak, że część firm jest nieczynnych przez cały miesiąc.

Zagraniczni przedsiębiorcy muszą liczyć się z utrudnieniami w zapewnieniu ciągłości łańcuchów logistycznych, powolnym powrotem do działania fabryk, czy problemami z jakością obsługi. Braki kadrowe z powodu migracji ludności to niestety standard. Rosną ceny za przewóz towarów, terminale są przepełnione, przez co wiele ładunków nie trafia na pokład statków. Wiele kursów odkładanych jest na później i wznawianych po zakończeniu świąt.

1920 1280 Blog Tirsped