Transport lotniczy stanowi ważne ogniwo w łańcuchu dostaw wielu produktów na świecie. Jego główną zaletą jest krótki czas, potrzebny na dostarczenie ładunku do portu docelowego. Kluczową rolę w spedycji lotniczej odgrywają lotniska cargo, w których dokonuje się załadunków i rozładunków. Które z nich obsłużyły największy wolumen towarów w 2021 roku?
I. Lotnisko w Hongkongu (香港國際機場)
Kod IATA: HKG
kod ICAO: VHHH
Międzynarodowe lotnisko w Hongkongu zostało oddane do użytku w 1998r. HKG znajduje się na liście obiektów uznawanych za najbardziej ruchliwe. Już w roku 2021 łączna ilość ładunków przekroczyła 5 mln ton. Jest to wzrost o 12,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Port HKG zapewnia szybką odprawę, co w dużej mierze wynika z zastosowania zintegrowanego systemu elektronicznej wymiany danych. Można liczyć także na bardzo rozwiniętą infrastrukturę dotyczącą łańcucha chłodniczego.
II. Międzynarodowe lotnisko w Memphis
Kod IATA: MEM
kod ICAO: KMEM
Na drugim miejscu znajduje się międzynarodowe lotnisko w Memphis, które dawniej znajdowało się na pierwszym miejscu najbardziej ruchliwych lotnisk cargo. MEM powstało w 1929r. i jest najbardziej ruchliwym lotniskiem cargo w Stanach Zjednoczonych. W 2021 roku obsłużony wolumen ładunków wyniósł prawie 4,5 mln ton. Najpopularniejszym operatorem ładunków lotniczych na lotnisku Memphis jest Fedex.
III. Międzynarodowy port lotniczy Szanghaj-Pudong (上海浦东国际机场)
Kod IATA: PVG
kod ICAO: ZSPD
Międzynarodowy port lotniczy Szanghaj-Pudong powstał w 1999r. Obecnie znajduje się na trzecim miejscu pod względem wolumenu cargo za 2021 rok, który zakończył się wynikiem 3,9 mln ton. W przypadku frachtu międzynarodowego można mówić o ponad 3,2 mln ton.
IV. Międzynarodowe lotnisko Ted Stevens Anchorage
Kod IATA: ANC
kod ICAO: PANC
Na czwartym znalazło się międzynarodowe lotnisko Ted Stevens Anchorage w USA, oddane do użytku w 1951r. ANC zakończył rok 2021 z przeładunkami na poziomie ponad 3,55 mln ton. Jest to wzrost na poziomie 12,6% w porównaniu z 2020r. Do najpopularniejszych operatorów ładunków lotniczych należą Fedex oraz UPS.
V. Port lotniczy Seul Incheon w Seulu (인천국제공항)
Kod IATA: ICN
kod ICAO: RKSI
Kolejnym z największych lotnisk cargo jest port lotniczy Seul Incheon w Seulu (Korea Południowa). Oddany do użytku został w 2001r., a w ubiegłym roku obsłużył ponad 3,3 mln ton ładunków cargo. Jest to wzrost o 18% porównując rok do roku.
VI. Międzynarodowy port lotniczy Louisville-Muhammad Ali
Kod IATA: SDF
kod ICAO: KSDF
Na szóstym miejscu największych lotnisk cargo znajduje się międzynarodowy port lotniczy Louisville-Muhammad Ali, oddany do użytku w 1941r. W ubiegłym roku port SDF obsłużył nieco ponad 3 mln ton ładunków (wzrost o 4,6%).
VII. Międzynarodowy port lotniczy Tajwan Taoyuan (台灣桃園國際機場)
Kod IATA: TPE
kod ICAO: RCTP
Miejsce siódme należy do międzynarodowego portu lotniczego Tajwan Taoyuan, otwartego w 1979r. W 2021 roku port TPE obsłużył 2,8 mln ton ładunków. Liczba ta zwiększyła się aż o 20% r/r.
VIII. Międzynarodowy port lotniczy Los Angeles Lax
Kod IATA: LAX
kod ICAO: KLAX
Miejsce ósme na liście największych lotnisko cargo należy do portu lotniczego Los Angeles, otwartego w 1930r. W roku 2021 obsłużył on prawie 2,69 mln ton ładunków (wzrost o 20,7% r/r). Największy tonaż dotyczy warzyw i owoców.
IX. Lotnisko Cargo Tokio Narita (成田国際空港)
Kod IATA: NRT
kod ICAO: RJAA
Dziewiąte miejsce na liście najbardziej ruchliwych lotnisk cargo należy do Tokio Narita, otwartego w 1978r. W ubiegłym roku port NRT obsłużył 2,6 mln ton ładunków. Jest to największy wzrost rok do roku w całym rankingu, wynoszący +31%. Ze względu na charakter japońskiej gospodarki, do najpopularniejszych kategorii towarów eksportowych należy elektronika.
X. Międzynarodowe lotnisko Doha Hamad
Kod IATA: DOH
kod ICAO: OTHH
Dziesiątkę największych portów lotniczych zamyka międzynarodowe lotnisko Doha Hamad w Katarze, otwarte w 2014r. W ubiegłym roku obsłużyło nieco ponad 2,6 mln ton ładunków (wzrost o 20,5% r/r).
Źródła: Logistics Insider, Wikipedia, Shiphub