Flaga Bułgarii - transport do Bułgarii

Polska wymiana gospodarcza z Bułgarią

Bułgaria to sześćdziesiąta ósma gospodarka na świecie pod względem PKB nominalnego, która w 2023 roku osiągnęła wartość 103,099 milionów USD. W strukturze gospodarki dominują usługi, odpowiadające za 62,86% PKB, przemysł – 30,84%, a rolnictwo za 6,29%. W kontekście Unii Europejskiej, Bułgaria może być uznawana za jedną z mniejszych gospodarek, plasując się na dwudziestym miejscu, co przekłada się jedynie na 0,5% udziału w ogólnym PKB UE. Z czego znana jest Bułgaria pod względem towarów eksportowych?

Bułgarskie towary eksportowe

Bułgaria odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej poprzez eksport różnorodnych produktów. Jednym z kluczowych sektorów eksportowych jest przemysł samochodowy. Branża automotive w tym kraju rozwija się niezwykle dynamicznie. Szacuje się, że w kraju działa około czterdziestu producentów aut, którzy zatrudniają przy produkcji ponad 15 tys. osób, a ilość ta ma ulec podwojeniu w najbliższych latach, między innymi przez chińskie inwestycje.

Bułgaria, to również kraj z długą historią rolnictwa, które czerpie korzyści z bogatych w składniki mineralne gleb oraz łagodnego klimatu. Główną gałęzią rolnictwa w Bułgarii jest uprawa winorośli, oraz produkcja wina. Bułgarskie wina zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej, ze względu na swoją wysoką jakość, przy relatywnie niskich cenach. Regiony takie jak Dolina Róż stanowią ważny obszar dla produkcji olejków eterycznych i produktów kosmetycznych.

Ponadto, Bułgaria jest znana z produkcji wysokiej jakości żywności, takiej jak oliwa słonecznikowa, miody, suszone owoce i zboża. W kontekście eksportu, bułgarskie produkty rolnicze zdobywają uznanie na rynkach światowych, a rosnący popyt na zdrowe żywności i ekologiczne produkty wspiera ekspansję tego sektora.

Towary eksportowe według wartości

Pod względem wartości eksportu, w kraju górują takie towary jak miedź, pszenica, energia elektryczna, ropa naftowa oraz leki, które generują imponujące dochody na scenie handlu międzynarodowego – odpowiednio 1,8 miliarda dolarów, 1,49 miliarda dolarów, 1,19 miliarda dolarów, 1,13 miliarda dolarów i 1,06 miliarda dolarów. Miedź, będąca liderem wśród eksportowanych towarów, znajduje zbyt głównie w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi w ciagu roku kupują równowartość 6,2 mld dolarów tego surowca. Pszenica z kolei trafia przede wszystkim do Rumunii (4,36 mld USD), podczas gdy energia elektryczna, ropa naftowa i leki wywożone są głównie do Grecji, Włoch i Turcji.

Co importuje Bułgaria?

Najważniejszymi towarami importowanymi przez kraj są również rudy miedzi, gaz ziemny, ropa naftowa, samochody oraz pakowane leki, generujące imponujące kwoty – odpowiednio 1,96 miliarda dolarów, 1,62 miliarda dolarów, 1,55 miliarda dolarów, 1,45 miliarda dolarów i 1,43 miliarda dolarów.

Co Polska wywozi (eksportuje) do Bułgarii?

Oto produkty, których Polska wywozi do Bułgarii najwięcej:

  1. Reaktory, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części – 208 772 tys. USD,
  2. Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria – 130 677 tys. USD,
  3. Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; rejestratory i odtwarzacze dźwięku, telewizory – 119 113 tys. USD,
  4. Tworzywa sztuczne i artykuły z nich – 113 044 tys. USD,
  5. Artykuły odzieżowe i dodatki do odzieży – dziane – 107 817 tys. USD,
  6. Produkty odzwierzęce – nabiał – 73 296 tys. USD,
  7. Obuwie – 71 551 tys. USD,
  8. Różne produkty chemiczne – 69 026 tys. USD,
  9. Meble i pościel – 64 548 tys. USD,
  10. Artykuły odzieżowe i dodatki do odzieży – niedziane – 58 098 tys. USD.

 

Interesuje Cię organizacja transportu na linii Polska-Bułgaria?
Napisz do nas na adres oferta@tirsped.com.pl lub zadzwoń pod numer: +48 500 014 598

Źródła: Trade Map, OEC, Wikipedia, KPMG

1254 836 Blog Tirsped