Słowacja wśród krajów z systemem EETS

Dobra wiadomość dla branży transportowej – Słowacja stała się jednym z krajów, które wprowadziły usługę EETS (European Electronic Toll Service). Od tej chwili nie jest już konieczne kupowanie i instalowanie lokalnego urządzenia SkyToll, tak jak to miało miejsce do tej pory. Na rozwoju systemu EETS najwięcej korzystają przewoźnicy, którzy często podróżują po różnych krajach Unii Europejskiej.

Co oznacza dla Słowacji dołączenie do systemu EETS?

Od stycznia 2024 roku przejazdy w Słowacji można opłacać na postawie jednej umowy z dostawcą usług EETS akredytowanym w słowackiej domenie poboru opłat, jednym z nich jest E-BOX, który działa już w 13 krajach i pozwala na opłacanie przejazdów drogami, mostami i tunelami oraz za korzystanie z parkingów. Oferuje też wiele dodatkowych udogodnień dla kierowców. Opłat dokonuje się, korzystając z jednego urządzenia pokładowego (OBU).

EETS jest projektem innowacyjnym. Jego celem jest ułatwienie pracy kierowców zawodowych, poprawienie płynności ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Ponadto jest on szansą na promowanie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ponieważ umożliwia wprowadzenie różnych stawek w zależności od klasy pojazdu.

Zalety nowego systemu rejestracji na opłaty

Dołączenie Słowacji do grupy krajów z systemem EETS jest ważnym krokiem, który będzie miał duży wpływ na życie kierowców poruszających się po Europie. Największe korzyści wynikające ze zmian, które wprowadzono w tym roku to:

  • oszczędność pieniędzy – nie jest konieczny zakup i instalacja kilku różnych urządzeń pokładowych, nie pobiera się też opłaty za depozyt i nie wystawia mandatów za zbyt rzadkie korzystanie z urządzenia, jak to miało miejsce w przypadku SkyToll,
  • oszczędność czasu – granice można dużo łatwiej i szybciej przekroczyć, ponieważ nie ma już konieczności zatrzymywania się na stacjach poboru opłat, ruch na drogach odbywa się z tego powodu dużo płynniej
  • prostota i szybkość rejestracji – żeby otrzymać urządzenie, wystarczy wypełnić formularz online, możliwa jest bezproblemowa samodzielna instalacja,
  • dostęp do usług dodatkowych – nowe rozwiązanie umożliwia dostęp do dodatkowych usług takich jak: eCall, informacje o ruchu drogowym, wsparcie dla kierowców 24/7, kontrola kosztów, zniżki na przejazdy i możliwość uzyskania zwrotu VAT za przejazdy.

Aby opłacić przejazdy, poruszając się po słowackich drogach, wystarczy zarejestrować się u dostawcy usługi EETS, na przykład E-BOX i zamontować w pojeździe urządzenie pokładowe (OBE). Po aktywowaniu usługi można już uiszczać opłaty naliczane na podstawie lokalizacji i parametrów pojazdu.

Źródła: trans.info, pisil.pl

1900 1262 Blog Tirsped