Największy statek kontenerowy na świecie w Gdańsku

2017-06-30

Do DCT Gdańsk SA w środę, 28.06.2017 r. zawinął największy na świecie kontenerowiec. 21,5 tys. kontenerów, jakie może pomieścić, ustawione jeden na drugim stworzyłyby wieżę wysokości 50 kilometrów.

OOCL Hong Kong ma 400 metrów długości i 60 szerokości. Do Gdańska przypłynął w swoim dziewiczym rejsie z portów południowej Azji inaugurując regularne połączenia statków OOCL w serwisie LL1 aliansu Ocean skupiającego oprósz OOCL armatorów: APL, CMA-CGM, Cosco i Evergreen.

- Zawinięcie OOCL Hong Kong do Gdańska stanowi wyraz ogromnego zaufania największych światowych linii żeglugowych dla DCT Gdańsk.

Dbałość o jakość obsługi klienta oraz osiągane wyniki operacyjne potwierdzają, że realizowana przez DCT strategia przynosi rezultaty. Nowoczesna infrastruktura DCT Gdańsk oraz znakomita kadra wyszkolonych specjalistów przyczynia się do tego, że linie oceaniczne mogły zaoferować unikalną ofertę eksporterom i importerom nie tylko na rynku polskim. Dzięki połączeniom kolejowym, z atrakcyjnej oferty linii oceanicznych zawijających do Gdańska może korzystać coraz więcej konsumentów i przedsiębiorców poza Polską. Fakt, że część Europy, która w coraz większym stopniu obsługiwana jest przez DCT Gdańsk, charakteryzuje się największą dynamika wzrostu gospodarczego w całej Europie, tylko potwierdza znaczenie DCT Gdańsk jako kluczowego elementu infrastruktury - komentuje prezes Zarządu DCT Gdańsk Cameron Thorpe.

Zacumowany przy nowym nabrzeżu największy statek świata z kontenerami płynącymi z Azji potwierdza, że DCT Gdańsk staje się bramą dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to możliwe dzięki znakomitej współpracy rządu, władz samorządowych, miejskich i portowych.

- W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia przeładunków w DCT Gdańsk. W pierwszym roku naszej działalności przeładowaliśmy przez cały rok 4423 TEU. To tyle ile dziś przeładowujemy w mniej niż jeden dzień. Dynamiczny rozwój polskiej konteneryzacji współgra z dobrą kondycją krajowej gospodarki. Daje to także widoczne korzyści w postaci wielomiliardowych wpływów do budżetu państwa. Zachęca też do dalszych inwestycji - dodaje Adam Żołnowski, wiceprezes Zarządu DCT Gdańsk.

Kolejnym kontenerowcem OOCL w Gdańsku będzie OOCL Germany.

DCT Gdańsk

DCT Gdańsk jest największym polskim głębokowodnym terminalem kontenerowym, zmieniającym handel dla Polski, Europy Centralnej oraz Bałtyku. W 2016 roku przeładował prawie 1,3 mln TEU. Obecnie spółka zatrudnia ponad 800 osób. Pod koniec 2016 roku terminal DCT Gdańsk uruchomił nabrzeże T2, podwajając tym samym swoje możliwości przeładunkowe do 3 mln TEU.

Do tej pory największym statkiem w DCT był Madrid Maersk o ładowności 20,5 tys. TEU.Żródło:http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/najwiekszy-statek-kontenerowy-na-swiecie-w-gdansku-wplynal-do-dct-zdjecia,12219231/