Skład celny to rodzaj wydzielonego magazynu, zatwierdzonego przez organy celno-skarbowe i będący pod ich dozorem. Przeznaczony jest do składowania i przechowywania towarów nieunijnych (spoza obszaru celnego Unii Europejskiej). Skład ten pozwala na przechowywanie towaru bez uiszczania cła i innych podatków. Towary nieunijne w składzie celnym nie podlegają należnościom celnym przywozowym ani środkom polityki handlowej.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który dokonuje importu, warto poznać kluczowe możliwości optymalizacji wydatków, i poprawienia efektywności ekonomicznej, jakie zapewnia Ci skład celny.
Funkcje składu celnego
- Umożliwia odroczenie płatności cła i innych podatków w zakresie importu towarów spoza obszaru Unii Europejskiej, przeznaczonych do dopuszczenia do obrotu na celnym obszarze wspólnotowym.
- Umożliwia podzielenie płatności związanych z cłem i innymi podatkami w przypadku opuszczania towaru ze składu celnego partiami.
- Pozwala na nieuiszczanie ceł i innych należności podatkowych w stosunku do towarów powrotnego wywozu (reeksport). Towary nieunijne objęte procedurą składowania celnego nie muszą być również dopuszczane do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej, jeżeli przeznaczone są do powrotnego wywiezienia.
- W uzasadnionych przypadkach daje również możliwość składowania towarów unijnych.
- Pozwala na przeprowadzenia procedury naprawczej np. Gdy towar zostanie zatrzymany przez Urząd Celny ze względu na braki (oznaczenia importera, CE, instrukcje, wymagane dokumentacje i certyfikaty).
Rodzaje składów celnych
- Publiczne – prowadzone na rzecz różnych podmiotów gospodarczych, gdzie przechowywanie towarów odbywa się w charakterze usługi, realizowanej na podstawie umowy o czasowe składowanie.
- Prywatne – prowadzone przez jeden podmiot gospodarczy na wyłącznie własne cele importowe i/lub reeksportowe.
Składy celne publiczne dzielą się na 3 kategorie:
- Skład celny typu I – w takim składzie celnym odpowiedzialność, o której mówi art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego, spoczywa na posiadaczu pozwolenia i podmiocie uprawnionym do procedury.
- Skład celny typu II – w takim składzie celnym odpowiedzialność, o której mówi art. 242 ust. 1 Unijnego Kodeksu Celnego spoczywa na podmiocie uprawnionym do procedury.
- Skład celny typu III – oznacza składy celne prowadzone przez organy celne.
Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
Skład celny nadzorowany jest przez odpowiednie organy celne, a więc przed jego otwarciem należy uzyskać pozwolenia. Do wniosku o otwarcie składu celnego należy dołączyć tytuł prawny magazynu, plan składu, oraz opis zabezpieczeń zapewniających, że składowane w nim towary będą bezpieczne pod dozorem celnym. Organ Celny może wymagać również dodatkowych dokumentów oraz wyjaśnień, mających na celu zapewnienie o spełnianiu wymagań. Przedsiębiorcy prowadzący skład celny i posiadający status AEO podlegają stałemu monitorowaniu.
Sprzedaż oraz zmiany na towarze
Sprzedaż detaliczna towarów znajdujących się w składzie celnym jest niedozwolona. Są jednak pewne wyjątki, kiedy można uzyskać pozwolenie na prowadzenie takiej sprzedaży, a mianowicie:
- gdy sprzedaż prowadzona jest zdalnie, za pośrednictwem Internetu,
- w przypadku zwolnienia podróżnych podróżujących do lub z państw lub terytoriów znajdujących się poza obszarem celnym Unii z należności celnych przywozowych,
- w przypadku zwolnienia członków organizacji międzynarodowych z należności celnych przywozowych
- w przypadku zwolnienia sił NATO z należności celnych przywozowych,
- w przypadku zwolnienia z należności celnych przywozowych na mocy porozumień dyplomatycznych lub konsularnych.
Konsygnacja
W składzie celnym możliwe jest dokonywanie Konsygnacji, czyli objęcie składowanych towarów sprzedażą komisową, dokonywaną przez prowadzącego skład celny. Aby dokonać konsygnacji, niezbędne jest zawarcie umowy składu oraz umowy komisu – warunki określone w przepisach Kodeksu Cywilnego.
Jakich czynności można dokonywać na towarze?
W składzie celnym możliwe jest:
- dzielenie towaru na partie,
- etykietowanie,
- przepakowywanie,
- konserwacja,
- mieszanie,
- przycinanie,
- pobieranie próbek oraz przeprowadzanie badań np. badań Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, czy badań Inspekcji Handlowej,
- przetwarzanie towarów objętych procedurą uszlachetniania – po uzyskaniu pozwolenia od organu celnego, oraz gdy nie ma negatywnego wpływu na dozór celny.
Prawo celne dopuszcza również inne działania na towarze o ile podwyższają jakość towarów i/lub ich wygląd i/lub przygotowują go do dystrybucji i o ile nie zmieniają rodzaju towaru.
Jak długo można przechowywać towary w składzie celnym?
Czas przebywania towarów w składzie celnym jest nieograniczony, o ile w przypadku długotrwałego składowania towary nie zaczną stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi i/lub dla środowiska.
Procedura naprawcza
Skład celny jest również miejscem, w którym możemy przechowywać towary w przypadku ich zatrzymania przez Urząd Celny za względu na braki (oznaczenia importera, CE, instrukcje, wymagane dokumentacje i certyfikaty). Przeprowadzenie procedury naprawczej możliwe jest po uzyskaniu zgody Urzędu celnego.
W czym możemy Ci pomóc?
- kompleksowa obsługa towarów w składzie celnym
- obsługa magazynowa,
- możliwość odroczenia należności celno-podatkowych na nieograniczony czas składowania towarów
- tranzyt przesyłek do państw UE bez konieczności wprowadzania towarów na polski obszar celny
- scalenie towarów w celu ich wywozu z kraju
- metkowanie, przepakowywanie towarów, nakładanie znaków akcyzy
- zabezpieczenie należności celno-podatkowych w procedurze tranzytu i i dopuszczenia do obrotu w oparciu o porozumienie z agencja celną obsługująca skład celny,
- doradztwo w zakresie procedur celnych i handlowych
- przechowywanie towarów zgodne z przepisami Art. 242 ust. 1 UKC
Zapoznaj się z naszą ofertą:
Dowiedz się czym jest magazyn czasowego składowania z poniższego artykułu:
Magazyn czasowego składowania – dla kogo przeznaczony i kiedy warto skorzystać z oferty?