Polsko-ukraińska współpraca w zakresie transportu

W ubiegłym tygodniu prezydenci Polski oraz Ukrainy spotkali się w Kijowie, w celu omówienia planowanych zmian na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie wielogodzinne kolejki i przedłużające się odprawy celne, od lat utrudniają wymianę handlową między krajami. W spotkaniu oprócz głów państw uczestniczyli ministrowie infrastruktury – Władysław Kriklij oraz Andrzej Adamczyk.

Minister Infrastruktury Ukrainy wskazał jako problem brak wystarczającej liczby zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych. Ukraina domaga się ich co najmniej 200 tys. Kriklij podkreślił również, że polska pożyczka umożliwi rozbudowę punktów kontrolnych i przejść granicznych. Jednym z rozwiązań może okazać się wdrożenie systemu cyfrowej wymiany zezwoleń i ograniczenie biurokracji.

Po spotkaniach w Kijowie, Prezydent gościł w Odessie, gdzie między Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA, a Administracją Morskich Portów Ukrainy został podpisany list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy. Przedstawiciele państw otworzyli w Odessie ukraińsko-polskie forum transportowo-logistyczne. Porozumienie wzmocni więzi, powiązania gospodarcze portów oraz podwyższy ich konkurencyjność.

Źródło: gov.pl

1280 853 Blog Tirsped