Okres przejściowy – niższe opłaty za e-Toll

Okres przejściowy w zakresie wdrażania systemu e-Toll potrwa do 30 września 2021r. W tym czasie zostały wprowadzone zniżki za przejazd po drogach płatnych, z wykorzystaniem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Przewoźnicy w tym okresie zapłacą 25% mniej niż stawki wynikające z obowiązujących przepisów, co ma zachęcić do szybkiej rejestracji w systemie.

E-toll będzie bazował na geolokalizacji – pozycjonowanie satelitarne zamiast radiowego, tak jak ma to miejsce w viaTollu, a dane będą przekazywane przez urządzenia pokładowe lub aplikację mobilną, za pomocą której kierowcy będą mogli płacić myto. W okresie przejściowym przewidziano również ułatwienia dla przewoźników transportujących towary wrażliwe i autobusów, które mają ograniczyć ewentualne skutki awarii urządzeń GPS. Wśród wyłączeń znalazły się również wyjątkowe sytuacje np. transport żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych oraz w przypadku autobusów przewożących pasażerów, czy pojazdów biorących udział w akcji ratunkowej. Opłaty dotyczące wyjątkowych sytuacji będą ponoszone bez systemu GPS, przy wykorzystaniu deklaracji trasy przejazdu.

Nowy system będzie wygodniejszy, nowocześniejszy i bardziej efektywny. Nie będzie wymagał kontaktu z urzędnikami, gdyż cała obsługa nastąpi za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Rejestracji można dokonać internetowo na stronie etoll.gov.pl.

Do wykorzystania systemu przewoźnicy mogą użyć aplikacji e-TOLL PL, urządzenia OBU lub ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych. Aplikacja e-Toll PL dostępna jest już w Google Play oraz App Store. Do systemu zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typu urządzeń zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tys.

Aktualne listy dostawców zewnętrznych :

Źródło: etoll.gov.pl

1280 852 Blog Tirsped