Koronawirus w Europie – informacje dla przewoźników i podróżujących

W związku z postępującą pandemią COVID-19 wprowadzane są nowe restrykcje dla podróżujących oraz firm transportowych. Sprawdź, gdzie wymagane są specjalne zaświadczenia, a gdzie wyniki testu na koronawirusa.

Austria

W Austrii wprowadzono pełen lockdown i godzinę policyjną, obowiązującą od 20:00 do 5:00 rano. Brak dokładnych wskazań odnośnie wyłączeń dla branży transportowej i spedycyjnej.

Belgia

Belgia wprowadziła godzinę policyjną, obowiązują w zależności od regionu, w następujących godzinach:

  • Bruksela – od godz. 22:00 do 06:00,
  • Flandria– od godz. 00:00 do 05:00,
  • Walonia – od godz. 22:00 do 06:00.

Ograniczenia dotyczące wyjazdów za granicę i zasad przyjazdu zależą od sytuacji epidemiologicznej w kraju drugim kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę krajów oznaczonych jako „czerwone strefy”. Podróże do nich są zdecydowanie odradzane, ale nie są zabronione. Jednak wracając z „czerwonej strefy”, konieczne jest poddanie się kwarantannie przez co najmniej tydzień.

Jak informuje hiszpańska organizacja transportowa CETM, transport drogowy zwolniony jest z obostrzeń, ale kierowcy muszą udokumentować podróż CMR-em lub zaświadczeniem od pracodawcy (możliwe jest skorzystanie ze wzoru udostępnionego przez belgijskie stowarzyszenie przewoźników Febetra – https://febetra.be/fr/belgique/).

Białoruś

Granica z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą pozostaje zamknięta. Otwarte są natomiast przejścia graniczne z Rosją. Przewoźnicy mogą być proszeni o przewiezienie przez granicę pasażerów autokarów, ponieważ te pojazdy są zawracane.

Czechy

Do przekroczenia granicy z Czechami, wymagane jest posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Wynik należy przedstawić służbom sanitarnym, ze względu na brak kontroli granicznych. Z obowiązku zwolnione są osoby podróżujące lub dokonujące tranzytu przez teren Czech – do 12 godzin, a ich pobyt związany jest z ważnymi czynnikami np. zdrowotnymi lub biznesowymi.

Dania

Z powodu wykrycia mutacji wirusa SARS-CoV-2 na fermach norek, w północnych gminach Danii, zamkniętych zostało 7 gmin. Kierowcom zaleca się jak najszybsze ich opuszczenie, a mieszkańcom pozostanie w domach, co najmniej do 3 grudnia.

Francja

Na teren Francji mogą wjechać obywatele Unii Europejskiej, Andory, Stolicy Apostolskiej, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Zjednoczonego Królestwa oraz osoby wykonujące transporty międzynarodowe. Niezbędne jednak będzie dostarczenie:

  • oświadczenia, że nie ma się objawów COVID-19,
  • świadectwa przewozowego na podróż do Francji.

Szczegóły w artykule na ten temat:
https://trans.info/pl/uwaga-nowe-wymogi-i-certyfikat-dla-kierowcow-jadacych-do-francji-206950

Hiszpania

Hiszpania wprowadziła godzinę policyjną, obowiązującą od 23:00 do 6:00 rano. Z przestrzegania godziny policyjnej zwolnieni są m.in. przewoźnicy.

Litwa

Brak restrykcji dla podróżujących.

Łotwa

Przekraczający granicę Łotwy, muszą wypełnić elektroniczną deklarację, dostępną na stronie: www.covidpass.lv – najpóźniej 48h przed wjazdem do Łotwy. System wymaga tych samych danych i pełni tę samą funkcję, co karty lokalizacyjne działające w innych krajach. Po wypełnieniu formularza otrzymamy kod QR, który następnie należy przedstawić służbie celnej, na przejściu granicznym.

Niemcy

Nadrenia Północna-Westfalia i Meklemburgia-Pomorze Przednie zniosły zakazy ruchu ciężarówek – nie dotyczy to natomiast transportów ponadgabarytowych.

Bawaria wprowadziła obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy landu. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Izbę Handlową w Salzburgu, obostrzenie nie dotyczy przewoźników.

Portugalia

Osoby wykonujące transporty drogowe powinny być zaopatrzone w zaświadczenia od pracodawców, które potwierdzają, że w trakcie przejazdu wykonują działalność zawodową.

Rumunia

W Rumunii wprowadzono godzinę policyjną, obowiązującą od 23:00 do 5:00 rano. Z przestrzegania godziny policyjnej zwolnione są osoby przemieszczające się w związku z wykonywaną pracą.

Kierowcy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,4 tony, zobowiązani są do wypełnienia deklaracji na przejściu granicznym. Formularze dostępne są na przejściach granicznych oraz na stronie www rumuńskiej straży granicznej: www.politiadefrontiera.ro

Słowacja

Do przekroczenia granicy wymagane jest posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, jednak branża transportowa zwolniona jest z kwarantanny i obowiązku wykonania testu.

Tranzyt przez Słowację, z krajów zaliczanych do wysokiego zagrożenia epidemiologicznego (m.in. Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina), możliwy jest przez 8 godzin od momentu wjazdu – bez zatrzymywania się.

Węgry

Na Węgrzech wprowadzono godzinę policyjną, obowiązującą od 20:00 do 5:00 rano. Brak dokładnych wskazań odnośnie wyłączeń dla branży transportowej i spedycyjnej.

Włochy

Włochy wprowadziły godzinę policyjną na terenie całego kraju – obowiązuje ona od godziny 22:00 do 05:00.

Każdy (bez względu na narodowość) może dokonywać tranzytu przez terytorium Włoch przez okres nieprzekraczający 36 godzin. W przypadku obywateli państw trzecich oraz podróżnych z Bułgarii, Kosowa i Czarnogóry dozwolony jest tranzyt wyłącznie przez port lotniczy, jednak bez opuszczania wyznaczonych obszarów terminala.

Zjednoczone Królestwo

Na terenie Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżający mają obowiązek wypełnienia Formularza Lokacyjnego (Passenger Locator Form). Formularz należy dostarczyć najwcześniej 48h przed przekroczeniem granicy. Obowiązek dotyczy również kierowców ciężarówek, którzy jednak zwolnieni są z kwarantanny związanej z przekroczeniem granicy. Formularz Lokacyjny należy wypełnić na stronie gov.uk.

Zwolnienie z kwarantanny nie dotyczy podróżujących z północnych gmin Danii, gdzie wykryto mutację wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: trans.info

1280 856 Blog Tirsped