Już wkrótce wdrożenie systemu e-Toll

Już od kwietnia 2021r. nastąpi komercyjne wdrażanie systemu e-Toll, który zastąpi ręczny pobór opłat na odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA. Z końcem czerwca ma całkowicie zastąpić obecnie stosowany viaToll. Zgodnie z zapowiedziami kwieceń będzie okresem przejściowym, w trakcie którego przewoźnicy powinni przejść z viaToll na e-Toll w najdogodniejszym dla siebie momencie.

Nowy system na starcie uruchomienia będzie w stanie obsługiwać 1,5 mln pojazdów, o masie powyżej 3,5 tony. E-toll będzie bazował na geolokalizacji – pozycjonowanie satelitarne zamiast radiowego, tak jak ma to miejsce w viaTollu, a dane będą przekazywane przez urządzenia pokładowe lub aplikację mobilną, za pomocą której kierowcy będą mogli płacić myto.

Obecnie prowadzone są testy oprogramowania. Sprawdzane jest czy system jest stabilny, spełnia wszystkie wymagania, czy poprawnie zbiera dane o lokalizacji i czy w poprawny sposób nalicza opłatę za realizowany przejazd.

Jak możemy dowiedzieć się z komunikatów Ministerstwa Finansów, nowy system będzie wygodniejszy, nowocześniejszy i bardziej efektywny. Nie będzie wymagał kontaktu z urzędnikami, gdyż cała obsługa nastąpi za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

Źródło: tsl-biznes.pl

1280 960 Blog Tirsped