Zgodnie z art. 33 a ustawy o VAT podatnicy mogą rozliczyć podatek od towarów i usług (VAT) w deklaracji podatkowej zamiast w zgłoszeniu celnym. Pozwalają na to tzw. uproszczone procedury celne. Dzięki nim możliwe jest późniejsze opłacenie należności celnych oraz zastąpienie tradycyjnego zgłoszenia celnego, elektronicznym powiadomieniem urzędu o imporcie towarów do miejsca stosowania procedury uproszczonej.
Zalety uproszczonej procedury celnej
- Możliwość szybkiego dysponowania importowanym towarem,
- Oszczędność czasu i redukcja kosztów,
- Możliwość zwolnienia towaru przed regulacją należności celnych,
- Odroczenie płatności należności celnych (optymalizacja finansów),
- Zmniejszenie ilości rewizji towarów i kontroli.
Jakie warunki trzeba spełnić by skorzystać z procedury uproszczonej?
Aby skorzystać z procedury uproszczonej należy:
- Przed początkiem okresu rozliczeniowego, złożyć pisemne zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz celnego o zamiarze rozliczenia VAT od importowanych towarów w deklaracji podatkowej,
- Przedstawiać na bieżąco potwierdzenie prawidłowego rozliczenia VAT (Przedstawić naczelnikowi urzędu celnego, aktualne dokumenty (nie starsze niż 6 miesięcy), w tym:
- Zaświadczenia / oświadczenie o braku zaległości w opłatach składek społecznych, oraz we wpłatach podatków,
- Zaświadczenia / oświadczenie o byciu czynnym podatnikiem VAT.
Zaświadczeń nie trzeba przedstawiać gdy naczelnik urzędu celnego posiada aktualny komplet dokumentów (nie starszy niż 6 miesięcy). Jeśli podatnik uprzednio stosował procedurę uproszczoną zobowiązany jest przedstawić potwierdzenie prawidłowego rozliczenia podatku VAT w terminie 4 miesięcy, następujących po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Brak przedstawienia potwierdzenia może wiązać się z utratą prawa do korzystania z procedury uproszczonej na 36 miesięcy.