Włochy to ósma najwieksza gospodarka świata i jednocześnie trzecia z największych w Unii Europejskiej. PKB nominalne Włoch wynosi 2,014 bln USD, odpowiadając tym samym za 12,4% PKB EU. To ważny partner handlowy Polski, odpowiadający za 4,8% polskiego eksportu oraz 5,4% importu. Co najczęściej przywozimy i wywozimy z i do Włoch?
Polski handel i rozwój gospodarczy
Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, rozwój polskiej gospodarki zaczął ulegać niezwykle dynamicznemu rozwojowi. Wszystko dzięki napływowi unijnych funduszy strukturalnych, które okazały się znaczącym wsparciem dla naszej ojczyzny oraz zniesieniem ceł i włączeniem kraju do Jednolitego Obszaru Gospodarczego (EOG). Łatwość nawiązywania partnerstw handlowych była kolejnym motorem napędowym rozwoju gospodarki, w tym rozwoju przemysłu produkcyjnego oraz handlu.
Handel z Włochami
Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, Włochy są piątym z największych odbiorców naszych towarów, a pod względem przywozu (importu) do Polski plasują się na czwartym miejscu – zaraz za Niemcami, Chinami i Rosją.
Co więcej na terenie Polski działa około trzech tysięcy włoskich firm, które prowadzą działalność handlową i usługową. Są to m.in. Ferrero, Indesit, Calzedonia, Valentino, Ferrari, Intesa Sanpaolo, UniCredit Group czy Astaldi. Włosi zajmują wysokie, czwarte miejsce jeśli chodzi o liczbę zrealizowanych, zagranicznych inwestycji w naszym kraju.
Handel z Włochami nieustannie się rozwija. W 2020 roku import (przywóz) z Włoch osiągnął wartość 11 187 057 tys. Euro, a polski wywóz do tego kraju – 9 425 571 tys Euro. Nawet w obliczu pandemii, współpraca między krajami nie uległa znacznemu pogorszeniu.
Jakie towary eksportujemy (wywozimy) do Włoch?
Wywóz z Polski do Włoch obejmuje przede wszystkim:
- wyroby spożywcze,
- urządzenia optyczne oraz elektroniczne,
- maszyny i samochody,
- urządzenia elektryczne i mechaniczne czy części do silników,
- sprzęt oświetleniowy,
- wyroby tytoniowe,
- artykuły rolne,
- zwierzęta,
- wyroby włókiennicze.
Jakie towary importujemy (przywozimy) z Włoch?
Przywóz z Włoch do Polski obejmuje przede wszystkim:
- metale i wszelkie produkty metalurgiczne,
- wyroby chemiczne,
- produkty spożywcze – głównie kawa i makarony,
- alkohole – głównie wina,
- wyroby i produkty z plastiku,
- produkty farmaceutyczne,
- meble i artykuły wyposażenia wnętrz,
- odzież i akcesoria,
- kosmetyki i perfumy,
- części do samochodów.
Włochy są liderem jeśli chodzi o dostarczanie makaronu do naszego kraju. Wartość eksportu makaronu osiągnie w tym roku prawie 35 mln euro, co oznacza 40-procentowy udział w polskim rynku.
Spedycja drogowa do i z Włoch
Ze względu na położenie geograficzne Polski i Włoch wymiana handlowa oparta jest przede wszystkim o transport drogowy. To on odpowiada za większość realizowanych dostaw.
Napisz do nas na adres oferta@tirsped.com.pl lub zadzwoń pod numer: 22 519 70 05
Źródła: obserwatorfinansowy.pl, exportgroup.pl, trademap.org, GUS, ITA