Druga fala pandemii – jakie obostrzenia dotkną branżę transportową w EU?

Druga fala pandemii COVID-19 i zwiększenie tempa rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że kolejne kraje wprowadzają nowe obostrzenia, w tym również ograniczenia w przemieszczaniu się dla branży transportowej. Sprawdź, na jakie zmiany należy się przygotować.

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach?

Zjednoczone Królestwo

Od czwartku (05.11) na terenie Anglii obowiązuje lockdown, który potrwa do 2 grudnia. Lockdown spowoduje zamknięcie pubów, restauracji i innych biznesów, niemających kluczowego znaczenia – w tym salonów fryzjerskich i siłowni. Szkoły i uniwersytety pozostaną otwarte.

Restrykcje mają zastosowanie tylko do Anglii, ponieważ w Zjednoczonym Królestwie opieką zdrowotną zajmują się zdecentralizowane rządy: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżający mają obowiązek wypełnienia Formularza Lokacyjnego (Passenger Locator Form). Formularz należy dostarczyć najwcześniej 48h przed przekroczeniem granicy. Obowiązek dotyczy również kierowców ciężarówek, którzy jednak zwolnieni są z kwarantanny związanej z przekroczeniem granicy. Formularz Lokacyjny należy wypełnić na stronie gov.uk.

Więcej: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk/

Węgry

Na Węgrzech obowiązuje godzina policyjna, od godziny 00:00 do 05:00. Na chwilę obecną nie ma informacji na temat wykluczenia spod tych restrykcji kierowców ciężarówek.

Włochy

Włoski rząd również zdecydował się na wprowadzenie godziny policyjnej na terenie całego kraju – obowiązuje ona od godziny 22:00 do 05:00.

Każdy (bez względu na narodowość) może dokonywać tranzytu przez terytorium Włoch przez okres nieprzekraczający 36 godzin. W przypadku obywateli państw trzecich oraz podróżnych z Bułgarii, Kosowa i Czarnogóry dozwolony jest tranzyt wyłącznie przez port lotniczy, jednak bez opuszczania wyznaczonych obszarów terminala.

Więcej: https://infocovid.viaggiaresicuri.it/returningtoitaly.html

Francja

Francja ogłosiła drugi lockdown, który potrwa cztery tygodnie we Francji metropolitalnej i na Martynice. Lockdown nie obowiązuje pozostałych obszarów zamorskich, gdzie wymagane będzie jedynie przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa SARS-Cov-2 sprzed mniej niż 72 godzin.

Opuszanie domostw przez mieszkańców Francji możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach, takich jak dojazd do pracy, czy szkoły, wizyty lekarskie, wezwania sądowe i zakupy towarów pierwszej potrzeby.

Na teren Francji mogą wjechać obywatele Unii Europejskiej, Andory, Stolicy Apostolskiej, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Zjednoczonego Królestwa, oraz osoby wykonujące transporty międzynarodowe. Niezbędne jednak będzie dostarczenie:

 • oświadczenia, że nie ma się objawów COVID-19,
 • świadectwa przewozowego na podróż do Francji.

Więcej: https://www.diplomatie.gouv.fr/en/coming-to-france/coronavirus-advice-for-foreign-nationals-in-france/

Belgia

Belgijski rząd ogłosił drugi lockdown – od 2 listopada, do 13 grudnia. Ustalono również godzinę policyjną obowiązują w zależności od regionu, w następujących godzinach:

 • Bruksela – od godz. 22:00 do 06:00,
 • Flandria– od godz. 00:00 do 05:00,
 • Walonia – od godz. 22:00 do 06:00.

Ograniczenia dotyczące wyjazdów za granicę i zasad przyjazdu zależą od sytuacji epidemiologicznej w kraju drugim kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę krajów oznaczonych jako „czerwone strefy”. Podróże do nich są zdecydowanie odradzane, ale nie są zabronione. Jednak wracając z „czerwonej strefy”, konieczne jest poddanie się kwarantannie przez co najmniej tydzień.

Zalecenia Rady Europy

13 października państwa członkowskie UE przyjęły zalecenie Rady w sprawie skoordynowanego podejścia do ograniczania przemieszczania się, w związku z COVID-19. Zalecenie opiera się na wniosku Komisji przyjętym 4 września.

Rada Europy zaleca, aby państwa członkowskie rozpoczęły znoszenie ograniczeń w podróżowaniu na granicach zewnętrznych wobec mieszkańców następujących państw trzecich:

 • Australia
 • Japonia
 • Nowa Zelandia
 • Rwanda
 • Singapur
 • Korea Południowa
 • Tajlandia
 • Urugwaj
 • Chiny, w tym Specjalne Regiony Administracyjne Hongkong i Makau, pod warunkiem potwierdzenia wzajemności w przepisach.

Na postawie zalecenia należy traktować mieszkańców Andory, Monako, San Marino i Watykanu jako mieszkańców UE.

Więcej: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/travel-during-coronavirus-pandemic_en

1280 853 Blog Tirsped