Customs bond to nic innego jak gwarancja celna lub zabezpieczenie celne, związane z eksportem do USA. Inaczej mówiąc jest to umowa dotycząca konkretnej transakcji lub okresu 12 miesięcy dokonywania takich transakcji, zawarta pomiędzy trzema stronami:
- Urzędem Celnym USA (Customs and Border Protection – CBP),
- importerem,
- poręczycielem.
Wedle amerykańskich przepisów celnych, customs bond jest wymogiem w kwestii eksportu do USA. Dzięki temu urząd celny pobierze wszelkie należności celne, podatki, kary lub grzywny od firmy poręczającej, a nie bezpośrednio od importera.
Rodzaje customs bond
Zabezpieczenia dzielą się na ciągłe (zawierają w sobie wszystkie czynności importowe na okres 12 miesięcy) oraz transakcyjne – dotyczące pojedynczej transakcji. Dodatkowo możemy wyróżnić trzy rodzaje takich zabezpieczeń:
- Zabezpieczenia FTZ – obligacja FTZ zawiera w sobie i zabezpiecza przepisy celne związane z całą działalnością strefy handlu zagranicznego.
- Drawback Bonds (zabezpieczenia celne zwrotne) – zabezpieczają działalność w zakresie zwrotu ceł za przywożone towary, jeżeli ulegną zniszczeniu lub zostaną ponownie wywiezione.
- Warehouse Bonds (zabezpieczenia magazynowe) – dotyczą działań tożsamych ze składem celnym, czyli magazynowaniem towarów, które nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu w USA. Towary te mają zostać poddane ponownemu wywozowi, objęte są procedurą tranzytu, lub zostaną wprowadzone do obrotu w późniejszym czasie (naraz lub partiami).
Kiedy wymagane jest zabezpieczenie celne?
CBP wymaga zabezpieczenia celnego dla importu komercyjnego przesyłek o wartości od 2500 USD, nawet jeśli importowany towar jest bezcłowy.
Jak wyglądają koszty customs bond?
Koszty customs bond różnią się w zależności od tego, czy import ma charakter transakcyjny, czy ciągły. Kwota obligacji ciągłej musi wynosić co najmniej 10% wszystkich ceł i podatków, płaconych CBP w ciągu roku i nie mniej niż 50 000 USD.
Dla przykładu, jeśli łączna kwota ceł i podatków za ostatni rok wynosiła:
- 599 999 USD, to kwota customs bond wynosi conajmniej 60 000 USD,
- w przedziale 0d 1 do 499 999 USD, kwota customs bond wynosi conajmniej 50 000 USD.
Elektroniczny system eBond
eBond to elektroniczny mechanizm zgłaszania kaucji celnych, funkcjonujący w ramach systemu ACE (The Automated Commercial Environment) poprzez Elektroniczny Interfejs Danych (EDI) – system analogiczny do naszego PUESC.
Elektroniczne zgłoszenia mają ułatwić komunikację z CBP oraz wyeliminować składanie papierowych zgłoszeń, zarówno do zabezpieczeń ciągłych, jak i transakcyjnych.
Więcej informacji na temat eBond, można uzyskać na stronie Customs and Border Protection (CBP):
https://www.cbp.gov/trade/priority-issues/revenue/bonds/ebond
Źródła: info.expeditors.com cbp.gov.